خانه » جلسات و همایش ها » مصاحبه اختصاصی با دکتر محمدرضا ولیلو رئیس بزرگترین مرکز آموزش عالی شهر تاریخی و فرهنگی مراغه

مصاحبه اختصاصی با دکتر محمدرضا ولیلو رئیس بزرگترین مرکز آموزش عالی شهر تاریخی و فرهنگی مراغه

لطفا ضمن معرفی مختصر خود و اشاره به سوابق مدیریتی خود بفرمایید که دقیقا کی و با چه وضعیتی ازنظر تعداد رشته تحصیلی، تعداد عضو هیات علمی و … مسئولیت را تحویل گرفتید؟
با نام خدا و با سلام فرارسیدن فصل شادی‌بخش و نشاط بهاران در سنت ایران اسلامی و حیات دوباره زمین و ماه شادی‌آور شعبان در سنت اسلامی که امسال با هم توام و تقارن شده‌اند که نشان از قدرت و رحمت الهی بر معاد و حیات دوباره آدمیان است را بر محضر شما و تمام مخاطبین نشریه  سراج  تبریک و تهنیت عرض کرده و سالی پر بار از سلامتی و موفقیت برایتان آرزومندم. بنده محمدرضا ولیلو متولد ۱۳۵۱ از شهرستان خوی هستم که تمام مقاطع تحصیلی را با عالی ترین رتبه فارغ التحصیل شده‌ام. و پس از چند پست رسمی در ادارات مختلف از قبیل جهاد سازندگی و دامپزشکی به دلیل علاقه شدید که به دانشگاه داشتم از مهرماه سال ۱۳۷۹ به عنوان هئیت‌علمی، جذب دانشگاه شده‌ام. و در حال حاضر استادیار در رشته دکتری تخصصی پاتولوژی دامپزشکی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران می‌باشم. در خصوص این سوال بنده از مهر ماه سال ۱۳۹۳ به مسئولیت فعلی منصوب شده‌ام که کلیه عملکرد ۴ ساله خود در خصوص تعداد مجوز رشته تحصیلی و ارزیابی سطح علمی اساتید را طبق جدول زیر تقدیم حضورتان میکنم.

البته شایان ذکر است که تمامی این رشته‌های تحصیلی در طول قدمت ۲۹ سال قبل از مسولیت بنده بود، که الان بنده در این چند سال اخیر توانستم با کمک و همکاری کارکنان و اساتید محترم مجوز رشته‌های تحصیلی قابل توجهی به خصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی را برای واحد مراغه اخذ کرده و دانشجویان بیشتری را در منطقه جذب نماییم. در خصوص بحث سطح علمی اساتید محترم دانشگاه در این برهه زمانی موفق به اصلاح هرم هئیت علمی در دانشگاه شده‌ایم یعنی قبلا حدود ۴۰ درصد از اساتید در سطح دکتری بوده ولی الان و در چند سال اخیر با تلاش و جدیدت همکاران و اساتید جهت پیشبرد اهداف از قبل تعیین شده حدود ۸۵ درصد اساتید در مقطع دکتری هستند و ۴۰ نفر از این اساتید بورسیه دکتری شده‌اند و ۲۰ نفر، اساتید از درجه مربی به استادیار تبدیل وضعیت شده اند.

به نظر شما جایگاه مسائل فرهنگی و دینی در دانشگاه کجاست و چه فعالیت هایی در سطح دانشگاه و شهر صورت میگیرد؟
جواب این سوال شما را با یکی از مهمترین و به یادمانی‌ترین جمله رهبر انقلاب اسلامی که همیشه در یاد دارم شروع میکنم « فرهنگ همان چیزی است که حاضرم برای ان جانم را فدا کنم » و مسله مهمی که در تمامی فعالیت های علمی و پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی چه در واحد مراغه و چه در دیگر واحدها بدان عمل میشود باید پیوست فرهنگی داشته و پرچم فرهنگ اسلامی و دینی در دانشگاه برافراشته شود. و علم خالی به درد نمیخورد و تاکیدم بر این است که حتما باید پیوست فرهنگی داشته باشد. اساس و زیربنای برنامه‌های فرهنگی دانشگاه باید از خود دانشگاه و دانشجویان سرچشمه بگیرد و در صورت تحقق این موضوع، چشم‌انداز کار روشن است. یعنی باید در لایه‌های مختلف اجتماعی اثرگذار باشد و اگر دانشگاه به‌ درستی وارد این مقوله شود، می‌تواند بخش قابل‌توجهی از دغدغه‌های فرهنگی خود و جامعه را برطرف کند. دانشگاه اسلامی، دانشگاهی است که در آن به ‌موازات توسعه علم، ارزش‌های اسلامی، رفتاری و انسانی هم ترویج شود، به‌ گونه‌ای که یک فارغ‌التحصیل دانشگاه هم در حوزه تحصیلی خود سرآمد باشد و هم متخلق به ارزش‌های اخلاقی و اسلامی باشد. دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریت خود، تلاش کرد برنامه‌های فرهنگی را از محدوده صرفاً دانشجویی به عرصه استادان و کارکنان نیز گسترش دهد. از سویی تلاش شد فعالیت‌هایی در دستور کار قرار گیرد که نسبت به فعالیت‌های رایج فرهنگی در جامعه متمایز باشد و ویژگی دانشگاهی آن، بیشتر مد نظر باشد چون اعتقاد بر این است که دانشگاهیان از آن دسته از برنامه‌های فرهنگی استقبال می‌کنند که برخاسته از نیاز دانشگاهیان باشد و نسبت به برنامه‌هایی که عمومیت دارد متمایز باشد. با این رویکرد توانسته‌ایم تا با یاری خداوند متعال طیف گسترده‌ای از دانشگاهیان را با ذائقه‌های فکری مختلف، حول محور فرهنگ گردآوریم و ضمن بهره‌گیری از اندیشه آنان در پیشبرد اهداف فرهنگی دانشگاه، نسبت به هدایت سایر دانشگاهیان نیز اهتمام ورزیم.
اما در خصوص برنامه های فرهنگی و دینی که چه در سطح دانشگاه و چه در سطح شهر صورت می گیرد، برنامه‌هایی از قبیل ۱- برپایی مسابقات سراسری قرآن و عترت ۲- دوره‌های راهیان نور با کمک بسیج شهرستان مراغه ۳- فراخوان شرکت دانشجویان و اساتید در برنامه های از قبیل اعتکاف – دفاع مقدس – شرکت در تمامی راهپیمایی‌ها، سخنرانی‌ها و نمایشگاه‌ها

آقای دکتر اخیرا صحبت‌هایی در مورد افت سطح دانشگاهها مطرح شده است، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در حال حاضر دارای چه جایگاهی در بین دانشگاه های کشور است؟
توجه کنید، سطح بندی یک پدیده جدیدی است که برای اولین بار در کشور صورت گرفته است. معیار و شاخص‌های کمی از قبیل تعداد دانشجویان، تعداد اساتید، فضای فیزیکی، تعداد رشته ها و دانشکده ها و … در این خصوص مورد نظر بوده است. دانشگاه ما واحد بسیار بزرگ بوده و اولین دانشگاه از لحاظ فعالیت های علمی در بالاترین سطح در استان قرار گرفته است. البته با توجه به توانمندی اساتید و دانشجویان ما موفقیت بهتر از این قابل حصول شده است. و انشاالله با حمایت بیشتر از پژوهش و تقویت بستر ایجاد شده برای تحقیقات و البته با تلاش مضاعف اساتید محترم و دانشجویان عزیز شاهد موفقیت بهتری در سالهای آتی خواهیم شد.

رویکرد و برنامه جنابعالی به پژوهش چگونه بوده است؟ و آیا در این مدت از نتیجه اقدامات انجام شده برای ارتقای سطح پژوهش دانشگاه رضایت دارید؟
چنانچه استحضار دارید فعالیت‌های تحقیقاتی و توسعه مرزهای دانش یکی از رسالت‌های اساسی دانشگاه‌هاست و ایجاد بستر مناسب از قبیل توانمندسازی اساتید و دانشجویان، تجهیز کارگاهها و آزمایشگاههای تحقیقاتی و فراهم نمودن فضاهای فیزیکی مناسب برای پژوهش و البته از همه مهمتر ایجاد محیطی آرام و امن به ویژه برای اساتید از شروط اساسی موفقیت در این زمینه می‌باشد. یکی از برنامه‌های ما تامین و ساماندهی خدمات آزمایشگاهی (کارگاه قاب صلب) و اقدام به اخذ استانداردهای لازم برای دانشگاه در حوزه پژوهشی بوده و از طرف دیگر رسالت مهم دیگر دانشگاه گره زدن فعالیت‌های تحقیقاتی به نیازهای جامعه و صنعت می‌باشد، به این معنی که دانشگاه باید مرجع حل تمام مشکلات جامعه باشد. بنابراین تقویت ارتباط دانشگاه با جامعه و سوق دادن پژوهشگران به سمت تحقیقات کاربردی و در نتیجه تجاری‌سازی یافته‌های علمی و دانش بنیان نمودن و «رونق تولید» طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی از اهداف اساسی دیگری است که به جد پیگیر آن بوده‌ایم و خواهیم بود و نیاز به کار خیلی زیادی در این خصوص هست که همت همه به ویژه اساتید بزرگوار را می‌طلبد. برگزاری مستمر بازدیدهای علمی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از صنایع و ادارات شهرستان، دعوت از مدیران، کارشناسان و صاحبان صنایع به دانشگاه و تشکیل جلسات متعدد در این خصوص با اساتید در دانشگاه، ایجاد مرکز رشد، تاسیس مراکز نوآوری و رشد و اسقرار شرکت‌های دانش بنیان و … همه در راستای حرکت در مسیر به سمت دانشگاه نسل سوم صورت گرفته است که البته هنوز در اول کار هستیم. دانشگاه ما به رسالت خود در توسعه مرزهای دانش به خوبی عمل می‌کند، هر چند که بازهم تلاش‌های زیادی هم از طرف دانشگاه و هم از طرف اساتید ما و دانشجویان عزیز لازم هست که صورت بگیرد. خیلی مصمم هستیم که با برنامه‌ریزی‌های بهتر و دقیقتر کوتاه مدت در راستای عمل گام‌های موثری در سطح مراغه و کشور عزیزمان برداریم.

آقای دکتر برنامه شما برای جهت دهی فعالیت های پژوهشی و فرهنگی در دانشگاه چه بوده است؟ آیا سیاستگزاری خاصی در این زمینه صورت گرفته است؟
واضح هست که هدف اصلی ما تولید علم نافع است و بتوانیم در راستای مساله محوری تبدیل تولیدات علمی به تجاری گام‌های موثری برداریم .
از مهم ترین موفقیت‌هایی که این مدت توانسته‌ایم در دانشگاه به کمک و تلاش دانشجویان و اساتید کسب کنیم:
۱-در خصوص پتانسیل‌های مهم شهرستان در بخش کشاورزی توانسته‌ایم به کمک محقق و مخترع برتر آقای پویا کاظمی عنوان (گلخانه های هوشمند) را به ثبت برسانیم.
۲-در بخش تولید داروهای سرطانی با (پرورش زهر عقرب) توسط محقق مهندس وحید بهروز که در مرحله استحصال سم است.
۳-گیاهان دارویی – بوم گردی و کشت زعفران
۴- احیای دریاچه اورمیه – رونق صنعت چرم

آقای دکترشما همواره در سخنانتان از لزوم تبدیل دانشگاه‌ها به دانشگاه کارآفرین میگوئید، دانشگاه‌های نسل سوم به چه دانشگاه‌هایی اطلاق می‌شود؟ آیا اقدام خاصی در این زمینه در دانشگاه صورت گرفته است یا خواهد گرفت؟
دانشگاه باید بتواند از یافته‌های پژوهشی خود در جهت حل معضلات جامعه اعم از مسائل اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و فرهنگی استفاده نماید. یعنی در کنار تحقیقات بنیادی و توسعه مرزهای دانش که به جای خود خیلی ضروری است و نیاز به حمایت های بیشتر و تقویت دارد و بدون آنها امکان توسعه کامل فراهم نیست، باید موضوعات تحقیقاتی در دانشگاه با اعمال سیاست‌هایی که به بخشی از آنها در پاسخ به یکی ازسئوالات شما اشاره شد، به سمت تولید فناوری و تاسیس شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی و توانمند سازی اقتصاد هدایت شود. که در دانشگاه ما هم همانطور که اشاره شد، در این خصوص اقدامات اولیه و اساسی صورت گرفته است که میتوان به ایجاد مرکز نوآوری و مرکز رشد و اقدامات دیگر اشاره نمود. یکی از مهم ترین اقدامات راه اندازی سامانه پایش پایان نامه‌ها برای دانشجویان ما و به ویژه رصد شغلی برای فارغ التحصیلان از جمله امورات بسیارضروری است که در تعداد انگشت شماری از دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است و یکی از آنها دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه است. این امر به ما کمک خواهد کرد تا بتوانیم میزان و زمینه های اشتغال و اندازه ارتباط تخصص دانشجویان به نوع حرفه ای که در آن مشغول هستند را به عنوان داده‌های با اهمیت در برنامه‎ریزی‌های آینده آموزشی و تحقیقاتی به عنوان دانشگاه نسل سوم لحاظ بکنیم.

در حوزه پژوهش، در زمینه برگزاری سمینارها و کنفرانس های علمی منطقه‌ای و ملی چه اقداماتی صورت گرفته است؟
بدون شک ارتباطات و تعاملات علمی بین محققین در داخل و با خارج بسیار ضروری است و باعث شتاب رشد و توسعه علمی می‌شود. این امر علاوه از اینکه از طریق نشر یافته‌های علمی صورت می‌گیرد، برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها تبادل اندیشه، فکر و تجربه به صورت چهره به چهره و ارائه سخنرانی‌ها، پوسترها و پرسش و پاسخ‌ها هم از راه‌های با اهمیت دیگر برای این منظور می‌باشد. با این نگاه، در این مدت توانسته ایم با کمک گروه‌های آموزشی و با حمایت معاون محترم علمی و پژوهشی ۷ کنفرانس ملی با موضوعات مختلف برگزار کنیم . در این هفته شما شاهد برگزاری کنفرانس ملی( پدافند سایبری) که به دلیل به روز بودن موضوع و کاربردی بودن آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است شاهد بودید و به همین دلیل مورد استقبال خوب اساتید، دانشجویان و صاحبانظران مرتبط قرار گرفت. نکته‌ای مهمی که باید خاطر نشان شوم این است که این کنفرانس‌ها علاوه بر این که هیچ هزینه‌ای بر دانشگاه نداشته‌اند بلکه موجب درآمدی بر دانشگاه بوده و با این درآمد حاصل از این کنفرانس‌ها توانسته‌ایم دانشجویان دانشگاه را در زمینه‌های پژوهشی و فرهنگی حمایت مالی کنیم.

بنابر ادعای خیلی از همکاران محترم دانشگاه و دانشجویان، فضای راحت و بازتری نسبت به طرح مسایل و انتقادات در دانشگاه فراهم است. چقدر همکاران محترم دانشگاه پیشنهادات و انتقادات خود را به جنابعالی مطرح می‌نمایند؟
همدلی، هم افزایی، دلسوزی برای دانشگاه، اولویت قراردادن منافع جمعی به منفعت فردی و مسئولیت‌پذیری کلیه اعضای دانشگاه مهمترین عوامل تعیین کننده برای موفقیت در ارتقای دانشگاه می‌باشد. هر چقدر ما بتوانیم این نگاه و فرهنگ را در دانشگاه نهادینه بکنیم توسعه دانشگاه شتاب بیشتری به خود خواهد گرفت. از طرفی اعتماد متقابل بین مسئولین با بدنه دانشگاه نیز شاخص بسیار مهمی است. تمام سعی من بر این بوده است که بتوانم این موارد مطرح شده و اعتماد متقابل را ایجاد و تقویت بکنم و از طرفی دیگر شاهد آن هستیم که درهای خدمت‌رسانی معاونین محترم به روی ارباب رجوع باز بوده و با عشق و علاقه ای که به محیط دانشگاه دارند، فضایی شاد، آرام و بافرهنگ برای دانشجویان و اساتید به وجود آورده‌اند.

اهداف و برنامه‌های آینده شما در رابطه با دانشگاه چیست؟
۱- افزایش درآمد غیر شهریه‌ای (در حال حاضر در استان بعد از تبریز نخستین واحد دانشگاهی هستیم).
۲- تاکید بیشتر بر مساله محور بودن.
۳- توسعه بیشتر حوزه سماء.
۴- توسعه رشته‌های بین رشته‌ای در دانشگاه.
۵- افزایش سطح کیفیت علمی اساتید.
۶- ایجاد برنامه‌های متنوع فرهنگی و معرفت افزایی.
۷- ایجاد مدرسه ورزش و انیستیتو زبان‌های خارجی با کلیه امکانات روز.
۸- با صنعت ارتباط را بیشتر کنیم.
۹- در کنار آموزش و پژوهش به دانشجویان مهارت‌های کاری و کارآفرینی را یاد دهیم.

آقای دکتر ولیلو، ازشما بخاطر وقتی که برای این مصاحبه گذاشتید سپاسگزارم و اگر مورد خاصی مدنظر شما هست بفرمایید؟
خیلی ممنون ، من هم از زحمات شما تقدیر و تشکر میکنم
جا دارد در آخر بنده از تمامی کارکنان و اساتید زحمت کش و پر تلاش و دانشجویان همیشه در صحنه‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه کمال تقدیر و تشکر را نمایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *